امروزه اکثر خودروها مجهز به سیستم تهویه مطبوع بوده و وجود دلایلی چون عایق کاری مناسب در بدنه خودرو، آلودگی صوتی، آلودگی هوا و … تصور خودروهای امروزی بدون سیستم تهویه مطبوع عملا غیرممکن است.

سیستم های تهویه مطبوع بر این اصل کار می کنند که “مایعات هنگام تبدیل شدن به گاز گرما را جذب می کنند.”

به عنوان مثال، وقتی الکل روی پوست مالیده می شود احساس خنکی می کند. این به این دلیل است که الکل هنگام تبخیر گرمای محیط اطراف خود را جذب می کند. کاملاً مشهور است که گرما برای تبدیل مایعات به گاز ضروری است. گرما از ناحیه تماس با مایع جذب می شود و در نتیجه آن را سرد می کند. این اصل بسیار ساده پایه و اساس سیستم های خنک کننده ، مانند تهویه هوا و یخچال است.

شکل زیر اجزای اصلی تشکیل دهنده کولر اتومبیل را نمایش می دهد.

از گازR-12  در خودروهای قدیمی و ازگازهای R-134A و ۱۲۳۴-YF برای سیستم های تهویه مطبوع اکثر خودروهای بروز استفاده می شود زیرا به راحتی تبخیر و مایع می شود و از نظر شیمیایی پایدار و خاصیت تخریب ندارد.

مجموعه خدمات رفاهی اتومبیل اژدری در زمینه نصب، تعمیر و مشاور درخصوص انواع سیستم های تهویه مطبوع خودرو آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می باشد.

 

تاریخچه کولر اتومبیل

سال ۱۹۲۱

اولین وسیله تهویه هوا در کابین خودرو استفاده از یک فن برقی استفاده شد که صد البته کارایی برای کاهش دما نداشت.

سال ۱۹۳۰

اولین وسیله کاهش دما از طریق تبخیر آب در خودرو نصب شد .برای این منظور از دستگاهی شبیه به جارو برقی در کنار پنجره سمت مسافر استفاده می شد با کارایی شبیه به کولر آبی های امروزی که مسلماً در مناطقی که رطوبت بالاداشت بلا استفاده بود.

 

 

سال ۱۳۹۳

شرکت خودرو سازی پاکارد اولین تولید کننده اتومبیل می شود که تهویه مطبوع را به عنوان گزینه ارائه می دهد. این سیستم خنک کننده، در صندوق عقب قرار داشت و برای روشن یا خاموش کردن سیستم می بایست تسمه محرک آن را به صورت دستی از کمپرسور نصب یا حذف کرد.

هزینه بسیار زیاد (برای آن موقع) که در حدود ۲۷۴ دلار  قیمت داشت و نیز شروع جنگ جهانی دوم باعث شد که این سیستم دوامی نداشته و سریع حذف شود.

سال ۱۹۵۳

چند سال پس از پایان جنگ ، سرانجام A / C به صنعت خودرو بازگشت. چندین تولید کننده سیستم تهویه هوا را به عنوان یک گزینه ارائه نمودندکه تمام آنها در صندوق عقب نصب شده و تفاوتی با مدل ۱۹۳۹ پاکارد نداشت.

 

تصویری از خودرو کرایسلر با سیستم تهویه مطبوع در صندوق عقب

سال ۱۹۵۴
عصر سیستم های نوین کولر اتومبیل

پونتیاک و نش به دو شرکتی تبدیل می شوند که به جای صندوق عقب ، سیستم تهویه هوا را در جلوی اتومبیل خود جای می دهند. سیستم Nash بخاری و کولر را در یک سیستم داشبورد قرار می دهد و استانداردی را ایجاد می کند که از آن زمان تاکنون اکثر خودروها از آن پیروی کرده اند.

سال ۱۹۶۴-شرکت کادیلاک Comfort Control را معرفی می کند. برای اولین بار ، رانندگان می توانند درجه حرارت دلخواه را تنظیم کنند و سیستم به طور خودکار A / C (کولر و بخاری) را تنظیم می کند تا فضای داخلی خودرو را در آن دما حفظ کند.

 

 

سال۱۹۸۷

با توجه به نگرانی در مورد کاهش لایه ازن ، پروتکل مونترال امضا شده و طرحی را برای از بین بردن مبرد R-12 مورد استفاده در اکثر سیستم های A / C ارائه می دهد.